Tunnusjuliste: Aimo Katajamäki. Design: Aimo Katajamäki.

Lahden julistetriennalen näyttelyjulisteet on valittu. Julistetriennale on esillä 9.6.-24.9.2017 Lahden taidemuseossa.

Sähköisessä muodossa toteutettu ilmoittautuminen julistetriennaleen päättyi 15.12.2016. Määräaikaan mennessä ehdolle saapui 2100 julistetta noin 700 suunnittelijalta eri puolilta maailmaa. Kilpailutoimikunta valitsi näistä ehdokkaista näyttelyyn mukaan 350 julistetta 33 maasta. Palkittavat työt valitsee kansainvälinen jury kesäkuun alussa 2017.

Lahden kansainvälisen julistetriennalen 2017 suojelijana toimii Opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen.

Lahden julistetriennalen puheenjohtaja:

Pekka Loiri, graafinen muotoilija

Kilpailutoimikunta:

Kari Piippo, graafinen muotoilija, puheenjohtaja
Hanna Suihko, Julistemuseon tutkija, sihteeri
Marjatta Itkonen, graafinen suunnittelija
Antero Jokinen, graafinen suunnittelija
Aimo Katajamäki, graafinen suunnittelija
Ilkka Kärkkäinen, graafinen suunnittelija

Kansainvälinen jury:

Fons Hickmann, graafinen muotoilija / Saksa
Tomasz Boguslawski, graafinen muotoilija / Puola
Parisa Tashakori, graafinen suunnittelija / Iran
Erich Brechbühl, graafinen muotoilija / Sveitsi
Klaus Welp, graafinen suunnittelija / Suomi

Julistetriennalen yhteistyökumppanit:

Askon säätiö, Grafia ry, Grano Oy, JCDecaux, Julisteen ystävät -kilta, Lahden kaupunki, Lahden tori, Lauri Tarasti, Mikkelin kuvitustriennale, Opetus- ja kulttuuriministeriö

NÄYTTELYLUETTELO

Lahden julistetriennalen 2017 näyttelyluettelon voi tilata ennakkoon TÄÄLTÄ. Luettelon hinta on 50€, hinta sisältää postimaksu kaikkialle maailmaa. Luettelo toimitetaan tilaajille kesäkuussa 2017.

Näyttelyyn on valittu töitä seuraavilta suunnittelijoilta:

Abdolreza Tabibiyan (IR)

Abolfazl Hosnian (IR)

Agnieszka Ziemiszewska (PL)

Ahmad Derakhshandeh (IR)

Akira Miyamae (JP)

Alexandra Noth (CH)

Ali Bateni (IR)

Aliagha Hosseinpour (IR)

Alice Drueding & Joe Scorsone (US)

Alireza Mostafazadeh Ebrahimi (IR)

Alireza Nosrati (IR)

Amir Karimian (IR)

Amir Sedaghati (IR)

Andreas Golde (DE)

Andrej Hascak (SK)

Andrew Lewis (CA)

Anette Lenz (FR)

Anita Wasik (PL)

Anna Simeonoff (BG)

Baldinger/Vu-Huu André/Toan (FR)

Bangqian Zheng (CH)

Bartosz Kosowski (PL)

Branko Bacanovic (BA)

Byung-rok Chae (KR)

Carlo Cadenas (AR)

Cathy Chen (CN)

Chaosheng Li (CN)

Chen Lieguan (CN)

Chen Yuese (CN)

Chikako Oguma (JP)

Chisato Matsumoto (JP)

Christian Nicolaus & Felix Bareis (DE)

Christopher Scott (EC)

Chun-Ming Lin (TW)

Chun-Ta Chu (TW)

CHUN-WEI CHEN (TW)

Claude Kuhn (CH)

Dabin Yao (CN)

Daniele Morganti (IT)

Dariush Allahyari (IR)

Dawid Czajkowski (PL)

Eemi Räsänen (FI)

Ehsan Mahdavi (IR)

Ekaterina Vinogradova (RU)

Elham Hemmat (IR)

Elias Riedmann (AT)

Elżbieta Chojna (PL)

Emirhan Akin (TR)

Erendida Mancilla (MX)

Erik Bruun (FI)

Erin Wright (US)

Esa Ojala (FI)

Estera Broda (PL)

Etienne Angot (CA)

Ewa Wlostowska (PL)

Faldin Family (RU)

Fan Yu (CN)

Farshad Isapuor (IR)

Fateme Maklavani (IR)

Felix Kosok (DE)

Filip Tofil (PL)

Finn Nygaard (DK)

François Caspar (FR)

Franziska Doll (DE)

Gerwin Schmidt (DE)
Gitte Kath (DK)
Günter Rambow (DE)

Götz Gramlich (DE)

Hajime Tsushima (JP)

Hamid Nasr (IR)

Hans-Jörg Seidler (DE)

Helene Vetik (EE)

Hilppa Hyrkäs (FI)

Holger Matthies (DE)

Hong Wang (CN)

Hoon-Dong Chung (KR)

Hren Iza (CH)

Hua Hsiao (TW)

Isa Sadeghi (IR)

Ivan/MichaelWeiss/Kryenbühl (CH)

Iwona Cichy (PL)

Jacek Rudzki (PL)

Jacek Tofil (PL)

Jakub Ivanovský (CZ)

Jan Bajtlik (PL)

Jan Robert Obst (DE)

Jarek Bujny (PL)

Javad Mirhosseini (IR)

Javier Perez (EC)

Jenny Kira Sea (US)

Jerzy Skakun (PL)

Jheng-Chang Chen (TW)

Jianping He (DE)

Joanna Tyborowska (PL)

Jonne-Pekka Stenroos (FI)

Joro Chen (US)

Jouko Pikkanen (FI)

Jun Haneda (JP)

Justyna Czerniakowska (PL)

Karel Míšek (CZ)

Kazuhiro Aihara (JP)

Kensuke Onodera (JP)

Kirsi Kukkurainen (FI)

Kleon Medugorac (DE)

Koji Miwa (JP)

Konsta Ojala (FI)

Koorosh Karimi (IR)

Krzysztof Guzek (PL)

Lanny Sommese (US)

Lech Majewski (PL)

Li Gang (CN)

Lin Shih Yang (TW)

Luís Veiga (PT)

Mac Kahyan (DE)

Mahdi Fatehi (IR)

Marcin Markowski (PL)

Marcos Minini (BR)

Mario Fuentes (EC)

Mariusz Andryszczyk (PL)

Mariusz Filipowicz (PL)

Mark Bohle (DE)

Mark Julien Hahn (DE)

Marko Kekishev (EE)

Marta Iwaniuk (PL)

Matrin Bosák (CZ)

Marvin Boiko (DE)

Masayuki Terashima (JP)

Massimo Dezzani (IT)

Matthew Hao (CN)

Matti Tuominen (FI)

Megi Zumstein (CH)

Mehdi Mahdian (IR)

Meysam Namdar (IR)

Michiko Nitta (JP)

Mikko Keski-Vähälä (FI)

Mina Hosseini (IR)

Ming-Chi Hsieh (TW)

Mingliang Li (CN)

Mirosław Adamczyk (PL)

‪Mohsen‏ Heydari‏ (IR)

Moises Romero (MX)

Murat Çil (TR)

Mykola Kovalenko (SK)

Nadine Kamber (CH)

Nai Wen Chang (TW)

Nanase Niioka (JP)

Nancy Skolos (US)

Natasha Sotti (FI)

Niklaus Troxler (CH)

Nous Travaillons Ensemble (FR)

Olga Kulish (PL)

Pargol Mashayekhi (IR)

Pascal Melcer (CH)

Patrik Ferrarelli (CH)

Paula Troxler (CH)

Payam Bahary (IR)

Pekka Toivonen (FI)

Peter Javorík (SK)

Petri Tiainen (FI)

Pin Gao (CN)

Piotr Depta-Kleśta (PL)

Piotr Florianovicz (PL)

Piotr Olejarz (PL)

Poul Allan (DK)

Qian Jiang (CN)

Quetzal León (MX)

Radovan Jenko (SI)

Ralph Burkhardt (DE)

Ren Wei Huang (TW)

Richard Niessen (NL)

Rikke Landler (DK)

Rubén Darío Moreno Aldana (VE)

Ryszard Kajzer (PL)

Saeed Shokrnia (IR)

Saeid Forootan (IR)

Samppa Ranta (FI)

Sanni Wessman (FI)

Santiago Solis (MX)

Sascha Lobe (DE)

Scott Laserow (US)

Sergio Alves (PT)

Shaobin Lin (CN)

Sheng Cao (FR)

Shin'ichi Ikawa (JP)

shoji Ichii (JP)

Shun Morikawa (JP)

Shunichi Sato (JP)

Shunryo Yamanaka (JP)

Simon Roth & Lisa Pommerenke (DE)

Sławomir Kosmynka (PL)

Sou Nomura (JP)

Stephan Bundi (CH)

Björn Wiede / Studio Zwölf (DE)

Sugisaki Shinnoske (JP)

Susana Machicao (BO)

Susumu Yoshida (JP)

Sven Hendrik (DE)

Sven Lindhorst-Emme (DE)

Sven Tillack (DE)

Szymon Szymankiewicz (PL)

Takaaki Fujimoto (JP)

Takashi Akiyama (JP)

Takashi Yosomiya (JP)

Thiago Lacaz (BB)

Thomas Kühnen (DE)

Thomas Wedell (US)

Till Lauer (CH)

Timg Yao Hu (TW)

Tingjin Shi (CN)

Tingwei Xing (CN)

Tomoko Miyagawa (JP)

Toyotsugu Itoh (JP)

Truely He (CN)

Tzu-Hao Liu (TW)‬

Urzula Tofil (PL)

Uwe Loesch (DE)

Weiwei Shao (CN)

Weronika Trzpis (PL)

Wojciech Janicki (PL)

Xiaobing Cheng (CN)

Xiaoting Ye (CN)

Xiaoxiao Du (CN)

Yadan Xiao (CN)

Yandong Lin (CN)

Yanfei Chen (CN)

YanTing Chen (TW)

YanTing Pin Chen Lin (TW)

Yu Miyazaki (JP)

Yu Shu Lin (TW)

Yuan Wang (DE)

Yukihiko Aizawa (JP)

Yuko Ishizaki (JP)

Yuri Sanae (JP)

Zein Alitamara Mufthihati (ID)

Zhang WeiMin (CN)

Zhang Yulian (MO)

Zhengshan Rao (CN)

Zhenyang Li (JP)

Zhonghao Wu (CN)

The posters for the traditional Lahti International Poster Triennial 2017 have been chosen. The Triennial exhibition will be on display at Lahti Art Museum June 9 - September 24, 2017.

The digital registration to the Poster Triennial ended 15 December, 2016. Approximately 2100 posters by almost 700 designers from around the world were submitted for to be selected to the exhibition. The Competition Committee selected 350 posters from 33 countries to be displayed in the exhibition. The award winning posters will be chosen and the results of the competition will be announced in June.

The patron for Lahti Poster Triennial 2017 is Mrs. Sanni Grahn-Laasonen, Minister of Culture and Education.

Chairman of Lahti Poster Triennial

Pekka Loiri, Graphic Designer

Competition Committee

Kari Piippo, Graphic Designer, Chairman of Competition Committee
Hanna Suihko, Curator, Lahti Poster Museum, Secretary
Marjatta Itkonen, Graphic Artist
Antero Jokinen, Graphic Artist
Aimo Katajamäki, Graphic Artist
Ilkka Kärkkäinen, Graphic Artist

The International Jury

Fons Hickmann, Graphic Designer / Germany
Tomasz Boguslawski, Graphic Designer / Poland
Parisa Tashakori, Graphic Artist / Iran
Erich Brechbühl, Graphic Designer / Switzerland
Klaus Welp, Graphic Artist / Finland

Partners of Lahti International Poster Triennial 2017

Asko Foundation, Grafia ry, Grano Oy, JCDecaux, Posters Friends´ Guild, the town of Lahti, Lahti Market Place, Lauri Tarasti, Mikkeli Illustration Triennial, Ministry of Culture and Education.

EXHIBITION CATALOGUE

Please remember that the exhibition catalogue is available for preorder. The price is 50€ - the price includes postal fee to every country. You can order the catalogue HERE.

The works from following designers will be on display in the exhibition:

Abdolreza Tabibiyan (IR)

Abolfazl Hosnian (IR)

Agnieszka Ziemiszewska (PL)

Ahmad Derakhshandeh (IR)

Akira Miyamae (JP)

Alexandra Noth (CH)

Ali Bateni (IR)

Aliagha Hosseinpour (IR)

Alice Drueding & Joe Scorsone (US)

Alireza Mostafazadeh Ebrahimi (IR)

Alireza Nosrati (IR)

Amir Karimian (IR)

Amir Sedaghati (IR)

Andreas Golde (DE)

Andrej Hascak (SK)

Andrew Lewis (CA)

Anette Lenz (FR)

Anita Wasik (PL)

Anna Simeonoff (BG)

Baldinger/Vu-Huu André/Toan (FR)

Bangqian Zheng (CH)

Bartosz Kosowski (PL)

Branko Bacanovic (BA)

Byung-rok Chae (KR)

Carlo Cadenas (AR)

Cathy Chen (CN)

Chaosheng Li (CN)

Chen Lieguan (CN)

Chen Yuese (CN)

Chikako Oguma (JP)

Chisato Matsumoto (JP)

Christian Nicolaus & Felix Bareis (DE)

Christopher Scott (EC)

Chun-Ming Lin (TW)

Chun-Ta Chu (TW)

CHUN-WEI CHEN (TW)

Claude Kuhn (CH)

Dabin Yao (CN)

Daniele Morganti (IT)

Dariush Allahyari (IR)

Dawid Czajkowski (PL)

Eemi Räsänen (FI)

Ehsan Mahdavi (IR)

Ekaterina Vinogradova (RU)

Elham Hemmat (IR)

Elias Riedmann (AT)

Elżbieta Chojna (PL)

Emirhan Akin (TR)

Erendida Mancilla (MX)

Erik Bruun (FI)

Erin Wright (US)

Esa Ojala (FI)

Estera Broda (PL)

Etienne Angot (CA)

Ewa Wlostowska (PL)

Faldin Family (RU)

Fan Yu (CN)

Farshad Isapuor (IR)

Fateme Maklavani (IR)

Felix Kosok (DE)

Filip Tofil (PL)

Finn Nygaard (DK)

François Caspar (FR)

Franziska Doll (DE)

Gerwin Schmidt (DE)
Gitte Kath (DK)
Günter Rambow (DE)

Götz Gramlich (DE)

Hajime Tsushima (JP)

Hamid Nasr (IR)

Hans-Jörg Seidler (DE)

Helene Vetik (EE)

Hilppa Hyrkäs (FI)

Holger Matthies (DE)

Hong Wang (CN)

Hoon-Dong Chung (KR)

Hren Iza (CH)

Hua Hsiao (TW)

Isa Sadeghi (IR)

Ivan/MichaelWeiss/Kryenbühl (CH)

Iwona Cichy (PL)

Jacek Rudzki (PL)

Jacek Tofil (PL)

Jakub Ivanovský (CZ)

Jan Bajtlik (PL)

Jan Robert Obst (DE)

Jarek Bujny (PL)

Javad Mirhosseini (IR)

Javier Perez (EC)

Jenny Kira Sea (US)

Jerzy Skakun (PL)

Jheng-Chang Chen (TW)

Jianping He (DE)

Joanna Tyborowska (PL)

Jonne-Pekka Stenroos (FI)

Joro Chen (US)

Jouko Pikkanen (FI)

Jun Haneda (JP)

Justyna Czerniakowska (PL)

Karel Míšek (CZ)

Kazuhiro Aihara (JP)

Kensuke Onodera (JP)

Kirsi Kukkurainen (FI)

Kleon Medugorac (DE)

Koji Miwa (JP)

Konsta Ojala (FI)

Koorosh Karimi (IR)

Krzysztof Guzek (PL)

Lanny Sommese (US)

Lech Majewski (PL)

Li Gang (CN)

Lin Shih Yang (TW)

Luís Veiga (PT)

Mac Kahyan (DE)

Mahdi Fatehi (IR)

Marcin Markowski (PL)

Marcos Minini (BR)

Mario Fuentes (EC)

Mariusz Andryszczyk (PL)

Mariusz Filipowicz (PL)

Mark Bohle (DE)

Mark Julien Hahn (DE)

Marko Kekishev (EE)

Marta Iwaniuk (PL)

Matrin Bosák (CZ)

Marvin Boiko (DE)

Masayuki Terashima (JP)

Massimo Dezzani (IT)

Matthew Hao (CN)

Matti Tuominen (FI)

Megi Zumstein (CH)

Mehdi Mahdian (IR)

Meysam Namdar (IR)

Michiko Nitta (JP)

Mikko Keski-Vähälä (FI)

Mina Hosseini (IR)

Ming-Chi Hsieh (TW)

Mingliang Li (CN)

Mirosław Adamczyk (PL)

‪Mohsen‏ Heydari‏ (IR)

Moises Romero (MX)

Murat Çil (TR)

Mykola Kovalenko (SK)

Nadine Kamber (CH)

Nai Wen Chang (TW)

Nanase Niioka (JP)

Nancy Skolos (US)

Natasha Sotti (FI)

Niklaus Troxler (CH)

Nous Travaillons Ensemble (FR)

Olga Kulish (PL)

Pargol Mashayekhi (IR)

Pascal Melcer (CH)

Patrik Ferrarelli (CH)

Paula Troxler (CH)

Payam Bahary (IR)

Pekka Toivonen (FI)

Peter Javorík (SK)

Petri Tiainen (FI)

Pin Gao (CN)

Piotr Depta-Kleśta (PL)

Piotr Florianovicz (PL)

Piotr Olejarz (PL)

Poul Allan (DK)

Qian Jiang (CN)

Quetzal León (MX)

Radovan Jenko (SI)

Ralph Burkhardt (DE)

Ren Wei Huang (TW)

Richard Niessen (NL)

Rikke Landler (DK)

Rubén Darío Moreno Aldana (VE)

Ryszard Kajzer (PL)

Saeed Shokrnia (IR)

Saeid Forootan (IR)

Samppa Ranta (FI)

Sanni Wessman (FI)

Santiago Solis (MX)

Sascha Lobe (DE)

Scott Laserow (US)

Sergio Alves (PT)

Shaobin Lin (CN)

Sheng Cao (FR)

Shin'ichi Ikawa (JP)

shoji Ichii (JP)

Shun Morikawa (JP)

Shunichi Sato (JP)

Shunryo Yamanaka (JP)

Simon Roth & Lisa Pommerenke (DE)

Sławomir Kosmynka (PL)

Sou Nomura (JP)

Stephan Bundi (CH)

Björn Wiede / Studio Zwölf (DE)

Sugisaki Shinnoske (JP)

Susana Machicao (BO)

Susumu Yoshida (JP)

Sven Hendrik (DE)

Sven Lindhorst-Emme (DE)

Sven Tillack (DE)

Szymon Szymankiewicz (PL)

Takaaki Fujimoto (JP)

Takashi Akiyama (JP)

Takashi Yosomiya (JP)

Thiago Lacaz (BB)

Thomas Kühnen (DE)

Thomas Wedell (US)

Till Lauer (CH)

Timg Yao Hu (TW)

Tingjin Shi (CN)

Tingwei Xing (CN)

Tomoko Miyagawa (JP)

Toyotsugu Itoh (JP)

Truely He (CN)

Tzu-Hao Liu (TW)‬

Urzula Tofil (PL)

Uwe Loesch (DE)

Weiwei Shao (CN)

Weronika Trzpis (PL)

Wojciech Janicki (PL)

Xiaobing Cheng (CN)

Xiaoting Ye (CN)

Xiaoxiao Du (CN)

Yadan Xiao (CN)

Yandong Lin (CN)

Yanfei Chen (CN)

YanTing Chen (TW)

YanTing Pin Chen Lin (TW)

Yu Miyazaki (JP)

Yu Shu Lin (TW)

Yuan Wang (DE)

Yukihiko Aizawa (JP)

Yuko Ishizaki (JP)

Yuri Sanae (JP)

Zein Alitamara Mufthihati (ID)

Zhang WeiMin (CN)

Zhang Yulian (MO)

Zhengshan Rao (CN)

Zhenyang Li (JP)

Zhonghao Wu (CN)